بلاگ

هشت نکته برای خرید برنج مرغوب

1- خرید برنج مرغوب و برنج کهنه

برای خرید برنج مرغوب در قدم اول سعی کنید به سراغ برنجی بروید که یکسال از زمان برداشت آن گذشته باشد. هر چقدر برنج خشک تر باشد، دانه ها از رطوبت کمتری برخوردار هستند. برای تشخیص این موضوع کافی است چند دانه را زیر دندان قرار دهید، به این ترتیب به راحتی متوجه کیفیت آن خواهید شد. طعم آن باید شیرین باشد و نباید بوی کپک و ماندگی به مشام برسد. دانه های برنج تازه دارای مقداری رطوبت است. از این رو نگهداری آن باید با دقت بیشتری انجام پذیرد. همچنین این دانه ها از وزن بیشتری نیز برخوردار هستند. دانه های خشک پخت بهتری داشته و اصطلاحا ری می کنند و قد می کشد. هنگام خرید محصول سال گذشته باید از کیفیت نگهداری آن مطمئن شوید. چنانچه شرایط نگهداری مناسب نباشد محصول به احتمال زیاد دچار آفت و آسیب می شود. در این حالت بوی خوبی از برنج حس نخواهد شد.

برنج مرغوب و برنج کهنه

2- برنج مرغوب یکدست بخرید.

برای خرید برنج مرغوب بهتر است مشتی از آن را در کف دست گرفته تا یکدستی آن را نیز بررسی کنید. منظور از یکدستی برنج این است که به راحتی بتوان با نگاهی سطحی، دانه ها را در یک اندازه دید. گاهی اوقات برای پایین آوردن قیمت برنج دانه های بلند و متوسط با نسبتی خاص ترکیب می کنند. برای تشخیص این موضوع کافی است به دفعات از قسمت های مختلف کیسه مشتی برنج برداشته و نگاهی به آنها داشته باشید. برخی از برنج ها از نظر ظاهری بسیار به هم شبیه هستند. از این رو تشخیص آنها بسیار سخت است. در این راستا می توان به شباهت برنج ندا و طارم اشاره کرد. برنج طارم از انواع برنج مرغوب ایرانی به شمار می رود و دارای عطر و طعم بسیار خوبی است. ماندگاری این برنج پس از پخت بسیار عالی است. در حالیکه برنج ندا از انواع اصلاح شده به شمار می آید.
این برنج ترکیبی از برنج حسن سرایی، سنگی طارم و آمل 3 است. عطر و طعم برنج های اصیل ایرانی را نداشته و از قیمت بسیار کمتری برخوردار است. از آن بیشتر برای پذیرایی در مراسم استفاده می شود.طول هر دانه آن به 7 میلی متر می رسد و پس از پخت نیز ری می کند. رنگ دانه های آن به صورت خام، سفید شفاف و شیشه ایی است. هنگام خرید برنج همواره سعی کنید مقداری از آن را عنوان نمونه خریداری نموده و پخت نمایید. با پخت برنج به راحتی می توانید کیفیت، عطر و طعم آن را قضاوت کنید. در غیر این صورت بهتر است خرید خود را از یک فروشگاه معتبر انجام دهید.

برنج مرغوب یکدست

3- دانه های برنج مرغوب بدون ترک هستند.

دانه های برنج مرغوب نباید دارای ترک های عرضی باشند. اینگونه از ترک ها باعث خرد شدن دانه ها هنگام پخت خواهد شد. این آسیب معمولا به شیوه اشتباه انبار و نگهداری محصول باز می گردد. چنانچه پس از برداشت برنج در دمای مناسب قرار نگیرید، دچار آسیب میشود. برای تست این موضوع می توانید دانه را بین دو انگشت گرفته و آن را فشار دهید، دانه به راحتی شکسته خواهد شد. چنانچه قصد پخت غذاهای ترکیبی مانند انواع آش و یا شله زرد را داشته باشید. خرید این نوع برنج می تواند مقرون به صرفه باشد. پخت این برنج به عنوان وعده اصلی توصیه نمی شود.

4- خرید برنج مرغوب و عطر آن


عطر برنج از دیرباز به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های برنج مرغوب به شمار می آید. به همین دلیل هنوز هم افراد زیادی هنگام خرید، مشتی از برنج را در بین دو کف دست گرفته و بهم می مالند تا عطر برنج را حس کنند. در حال حاضر بسیاری از دلالان از اسانس های خاص استفاده می کنند. به همین دلیل نمی توان معطر بودن برنج را به تنهایی نشانه ایی از مرغوبیت آن دانست. برای این منظور در قدم اول سعی کنید چند دانه از آن را زیر دندان بشکنید، چنانچه برنج مرغوب باشد، عطر آن را به محض شکسته شدن دانه در دهان حس خواهید کرد. اما بهترین روش برای تشخیص معطر بودن برنج، این است که مقداری از آن را به عنوان نمونه خریداری نمایید. برای این موضوع بهتر است نمونه را قسمت میانی کیسه برنج انتخاب نمایید. از آنجا که قبل از پخت دانه ها باید شسته شود، عطر و بوی اسانس نیز همراه آن شسته خواهد شد. عطری که هنگام پخت به مشام می رسد می تواند کیفیت آن را تضمین کند.

برنج مرغوب و عطر آن

5- خرید برنج مرغوب چین دوم

یکی از موضوعاتی که هنگام خرید برنج مرغوب مورد پرسش قرار می گیرد این است که آیا برنج چین دوم از کیفیت بهتری برخوردار است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که بین شالیکاران و محققین اجماعی وجود دارد. برنج چین دوم بیشتر در شهرهای استان مازندران بخصوص فریدونکنار انجام می شود. شالیکاران گیلانی تمایل زیادی به کشت دوم ندارند. از نظر آنها برنجی که در کشت اول برداشت می شود از کیفیت بهتری برخوردار است. چرا که خاک غنی است. از سویی دیگر برای داشتن محصول بهتر در سال آینده، زمین به استراحت نیاز دارد. اما شالیکاران مازندرانی بر این عقیده هستند که کشت دوم از باران های پاییزی تغذیه می کند و از این نظر عطر و طعم بهتری دارند.
این موضوع مورد انتقاد محققین نیز قرار گرفته است. کارشناسان بر این باور هستند که با کشت دوم خاک به مرور مواد مغذی خود را از دست می دهد و کشاورز برای جبران آن مجبور به استفاده از کودهای شیمیایی می شود. همین امر تعادل مواد وجود در خاک را بهم می زند و در طولانی مدت سبب فقیر شدن خاک خواهد شد. اما نکته ایی که باعث شده تا از برنج فریدونکنار به عنوان برنج مرغوب یاد شود این است که کشاورزان از حداقل سم در محصولات خود استفاده می کنند. این امر به دلیل حضور پرندگان مهاجر در این شهر است. به همین دلیل است که برنج فریدونکنار کشت اول و یا دوم مورد توجه قرار گرفته است و قیمت آن کمی بیشتر از سایر ارقام دیگر است. کشاورزان این ناحیه برای مبارزه از آفات از روش های طبیعی استفاده می کنند.

برنج مرغوب چین دوم

6- برنج مرغوب ایرانی و برنج خارجی

برای خرید برنج همواره سعی کنید به سراغ خرید برنج مرغوب ایرانی بروید. بسیاری از برنج هایی که با عنوان برنج خارجی در سطح بازار به فروش می رسند از نظر ارزش غذایی، عطر، طعم و ماندگاری به پای برنج مرغوب ایرانی نمی رسند. بسیاری از برنج های خارجی با آرد برنج تهیه می شوند. برای این منظور دانه های نامرغوب را آرد کرد و سپس با استفاده از قالب های برنج آنها را قالب می زنند. به همین دلیل برنج های خارجی از نظر ظاهری بسیار یکدست و یک اندازه هستند. از آنجا که برای تهیه آنها از آرد ضایعات برنج استفاده می شود، طعم خوبی را نیز نمی توان از آنها انتظار داشت. چنانچه می خواهید برای خرید برنج مرغوب هزینه کمتری را پرداخت نمایید، بهتر است به سراغ برنج لاشه بروید.
برنج لاشه از نظر ارزش غذایی، طعم و کیفیت هیچ تفاوتی با برنج مرغوب ایرانی ندراد، تنها قدی کوتاه تر دارد. باید بدانید که هنگام پخت قد می کشد و ظاهری قابل قبول از آن را خواهید دید. برای مصرف روزانه بهتر است به جای خرید برنج خارجی، به سراغ خرید برنج مرغوب لاشه ایرانی بروید. هر رقمی از برنج دارای برنج لاشه است. در واقع پس از مرحله خشک کردن و جدا کردن پوسته، دانه ها الک می شوند. دانه های سالم به عنوان برنج مرغوب درجه یک فروخته می شوند که از قیمت بیشتری برخوردار هستند. دانه های شکسته نیز دوباره الک می شوند تا دانه های ریزتر جدا شوند. به دانه های ریز برنج نیم دانه گفته می شود و به درشت تر ها لاشه. در واقع برنج لاشه از نظر قد و بالا از دانه کوچکتر است و از نیم دانه بزرگتر.

برنج مرغوب ایرانی و برنج خارجی

7- خرید برنج مرغوب و برنج تقلبی

گاهی اوقات برنج مرغوب ایرانی با برنج تقلبی ترکیب شده و به فروش می رسد. در برنج تقلبی که از آن به عنوان برنج چینی یاد می شود، ترکیبی از نشاسته و پلاستیک است. این ترکیب در قالب های برنج قالب زده می شود. همیشه به یاد داشته باشید برنج طبیعی تا حد خاصی تحمل فشار و حرارت را دارد. وقتی دانه برنجی در اثر جوشیدن همچنان سرحال است به طبیعی بودن آن باید شک کرد. برنج های خارجی هرگز از نظر طعم و مزه به پای انواع برنج مرغوب ایرانی نمی رسند. آنها به منظور طول عمر دانه ها از مواد نگهدارنده استفاده می کنند. به همین دلیل پس خوردن معمولا در معده احساس سنگینی به فرد داده می شود. ماندگاری خوبی پس از پخت ندارند و در طولانی مدت منجر به ایجاد اختلالات گوارشی خواهند شد.
8- خرید برنج مرغوب و رنگ آن
دانه های برنج مرغوب معمولا به رنگ سفید بوده که گاهی به تیرگی نزدیک است و گاهی به روشنی. وجود لک و رنگ زرد که نشان دهنده رنگ دانه نباشد، دلیلی بر کهنگی و آفت زدگی برنج است. در اینگونه از برنج ها احتمال وجود شپشک نیز وجود دارد. چنانچه برنج به شپشک آلوده شده باشد، در اندک زمانی پودر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *