بلاگ

5 غذای محبوب که با برنج شمالی درست می شود

غذای شمالی با برنج

برنج شمالی در کنار خورشت های ساده، متنوع و در عین حال خوشمزه شمالی خاطره ایی به یاد ماندنی برای شما خواهد ساخت. در استان گیلان و مازندران به دلیل برخورداری از سبزی های معطر محلی غذاها طعمی دیگر دارند. کافی است سفری به این استان ها داشته باشید و برای یکبار غذاهای محلی و اصیل آن را بچشید تا برای همیشه مشتری غذا و برنج شمالی شوید.

برنج شمالی و کدو پلو مازندرانی

برنج شمالی و کدو پلو مازندرانی
برنج شمالی و کدو پلو مازندرانی

کدو پلو که در زبان محلی به آن کهی پلا یا کئی پلا گفته می شود، یکی از غذاهای محبوب مازندرانی است که می توانید با برنج شمالی مازندرانی مانند طارم فریدونکنار آن را طبخ نمایید. اگر به غذاهای شیرین علاقه مند هستید، طبخ این غذای اصیل مازندرانی به شما پیشنهاد می شود. برای این منظور لازم است تا در کنار برنج شمالی از کدو تنبل هم استفاده کنید. هر نوعی از برنج شمالی را که دارید از قبل بشویید و با نمک خیس دهید. در ظرفی جداگاه مقداری پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و با کره تفت دهید، اجازه دهید پیاز کمی سبک شود. سپس به میزان مناسب کدو حلوایی را پوست گرفته و به صورت یکدست به قطعات مربعی شکل ریز کنید. آنها را به پیاز اضافه کنید. چنانچه کدو شیرین نیست می توانید از مقداری شکر استفاده کنید.
زمانی که قطعات کدو نرم شدند، زیر گاز را خاموش کنید. برنج شمالی را آبکش کنید. در کف قابلمه به اندازه کافی کره و زردچوبه ریخته و مقداری از برنج شمالی سفید را به عنوان ته دیگ روی آن بریزید. بقیه برنج شمالی را با مخلوط پیاز و کدو ترکیب کرده و درون قابلمه بریزید و اجازه دهید برنج دم بکشد. برای رنگ و طعم بهتر می توانید از زعفران و زیره نیز استفاده نمایید. برخی از افراد از دارچین نیز استفاده می کنند، البته دارچین باعث کدر شدن رنگ کدو و برنج خواهد شد. در کنار این غذا تخم مرغ نیمرو نیز سرو می شود.

برنج شمالی وباقلا قاتوق

برنج شمالی وباقلا قاتوق
برنج شمالی وباقلا قاتوق

از جمله غذاهای شمالی که مربوط به استان گیلان است می توان به باقلا قاتوق اشاره کرد. برنج شمالی مانند برنج هاشمی در کنار این خورشت طعمی بسیار لذیذ دارد. برای این منظور کافی است از لوبیا رشتی ( کشاورزی ) تازه استفاده نمایید. در مرحله اول پوست ظریف و شیشه ایی لوبیا را جدا کنید. سعی کنید به لوبیا آسیبی وارد نشود. در یک قابلمه مناسب کمی کره ریخته و لوبیا پوست کنده شده را با آن اضافه کنید، مقداری زردچوبه، سیر و نمک به آن اضافه کرده و خوب آنها را با هم ترکیب نمایید. همین اینکه عطر سیر را حس کردید و زردچوبه لوبیاها را رنگی کرد، مقداری آب در قابلمه بریزید و در آن را به صورت نیمه قرار دهید. آب باید تنها کمی بالاتر از سطح لوبیاها بپوشاند. این لوبیا ها سریع می پزند. چنانچه آب زیادی مصرف کنید، در نهایت دانه های لوبیا له می شوند. شعله زیر گاز را کم کرده و اجازه دهید باقلا قاتق جا بیفتد. پس از این مرحله، مقداری شوید تازه را خرد کرد و به خورشت اضافه کنید.
چنانچه لوبیا تازه در دسترس نبود، می توانید از لوبیا خشک استفاده کنید. برای پوست کردن، باید یک روز قبل آنها را در آب سرد و نمک خیس دهید. این کار سبب می شود به راحتی پوست نازک آنها جدا شود. شما می توانید در مقادیر زیاد لوبیا را آماده کرده و به صورت کتابی فریز کنید. در این صورت برای دفعات بعد، به راحتی و به سرعت می توانید از آنها استفاده نمایید. در روشی دیگر می توانید لوبیا خشک را برای هر وعده غذایی شسته، خیس دهید و فریز کنید. زمانی که آن را از فریزر خارج می کنید تا یخ آن آب می شود، پوست لوبیا به راحتی جدا می شود.

در این صفحه می توانید از آخرین قیمت برنج مطلع گردید

برنج شمالی کته در کنار اشپل و باقلا قاتوق

رنگ سبز شوید و زرد، زردچوبه باقلا قاتق را اشتهاآور می کند. چنانچه شوید تازه در دسترس نبود، می توانید از شوید خشک نیز استفاده کنید. اضافه کردن شوید را در مراحل آخر پخت و هنگام سرو غذا انجام دهید. در مرحله آخر در ظرفی جداگانه تخم مرغ را بشکنید و به صورت درسته داخل خورشت بیاندازید. گرمای خورشت باعث پخت سبزی و تخم مرغ خواهد شد. اگر این غذا را در گمج بپزید، طعم آن چندین برابر بهتر خواهد شد. گمج نوعی دیگ سفالی است که در استان گیلان برای طبخ انواع غذا مانند فسنجان، غورابیج و … مورد استفاده قرار می گیرد. برای این خورشت برنج شمالی را به صورت کته بپزید و سرو کنید. در کنار این خورشت و برنج شمالی می توانید از ماهی شور، اشپل شور، زیتون پرورده، سیر ترشی و باقلا به عنوان دسر استفاده نمایید. برای اینکه حال و هوای گیلان را به خانه خود بیاورید، بهتر است از سفره های حصیری استفاده کنید.

برنج شمالی و غورابیج

برنج شمالی و غورابیج
برنج شمالی و غورابیج

یکی از غذاهای خوشمزه گیلان که حتما باید با برنج شمالی خورده شود، غورابیج است. این غذا برای فصل تابستان بسیار مناسب بوده و مخصوص کسانی است که به طعم ترش علاقه دارند. برای تهیه آن باید مقداری نعناع، گشنیز و برگ سیر را با هم ترکیب کرده و خرد نمایید. چنانچه برگ سیر در دسترس نبود می توانید از بوته سیر استفاده کنید. در این حالت بهتر است سیر را له و یا رنده نمایید. سبزیجات را با روغن کافی سرخ کرده و به تناسب موادی که دارید به آن آب اضافه کنید. زیر شعله گاز را کم کرده، در قابلمه را نیمه گذاشته و اجازه دهید خورشت به دمای جوش برسد. مقداری آب غوره را با آرد گندم کاملا مخلوط کرده و به خورشت اضافه کنید. به تعداد مناسب چند بادمجان را پوست گرفته و به قطعات مناسب برش زده و نمک بزنید تا آب آن خارج شود.

برنج شمالی و غورابیج

با این کار هنگام سرخ کردن، مصرف روغن کاهش می یابد. پس از سرخ کردن بادمجان، چندین حلقه گوجه نیز سرخ کنید. زمانی که خورشت جا افتاد، بادمجان و گوجه سرخ شده را به آن اضافه کنید. در صورتی که مایل باشید می توانید از مرغ سرخ شده نیز استفاده نمایید. در این حالت بهتر است ابتدا مرغ را پخته و از آب آن به عنوان چاشنی غورابیج استفاده کرد. مرغ را در کنار بادمجان و گوجه سرخ کرده و در انتها به خورشت اضافه کنید. همچنین در اواخر پخت می توانید مانند باقلا قاتق، در ظرفی جداگانه تخم مرغ را شکسته و در مرحله آخر به خورشت اضافه کنید. برای سرو این غذا، حتما برنج شمالی را کته بپزید. این غذا طعمی ترش داشته و برخلاف ظاهر ساده ایی که دارد بسیار لذیذ است. در کنار آن از نازخاتون و سیر ترشی استفاده کنید.

خرید برنج طارم
خرید برنج فجر
خرید برنج ندا

برنج شمالی و ترش تره

یکی از خوشمزه ترین غذاهای گیلانی که می توانید آن را با برنج شمالی سرو کنید، ترش تره است. این غذا تنها ترکیبی از سبزیجات معطر است. اما اگر به درستی پخت شود طعمی بسیار لذیذ و دلنشین دارد. برای تهیه آن مانند بسیاری از غذاهای گیلانی بهتر است از گمج استفاده کنید. طعم غذاها در این ظرف سفالی به طرز عجیب و وصف ناپذیری خوشمزه می شود. در ابتدا یکی از انواع برنج شمالی مانند برنج طارم را شسته و به اندازه کته به آن آب و نمک اضافه کنید و اجازه دهید تا خیس بخورد. برای تهیه ترش تره، مقداری تره، گشنیز، جعفری، نعناع، برگ سیر و اسفناج تهیه کرده و ریز کنید.

برنج شمالی و ترش تره
برنج شمالی و ترش تره

سبزی ها باید از سبزی آش ریزتر باشد و از سبزی قورمه سبزی درشت تر. برای طعم بهتر، مقداری از سبزی شنبلیله و شوید نیز استفاده کنید. چنانچه برگ سیر در اختیار نداشتید، می توانید از بوته سیر استفاده نمایید. در گمج مقداری کره یا روغن بریزید، سیر له شده و سپس سبزی را همراه نمک و فلفل اضافه کرده و اجازه دهید با روغن تفت بخورد. در مرحله بعد کمی آرد برنج را با مقداری آب غوره ترکیب کرده و به مواد بالا اضافه کنید. به اندازه حجم سبزی آب درنظر بگیرید. دقت کنید حجم آب زیاد نباشد. تا حدی که آب روی سبزی را بپوشاند کافی است. درب قابلمه را نیمه گذاشته و اجازه دهید تا کاملا جا بیافتد و روغن بیاندازد. در مرحله آخر یک عدد تخم مرغ را به صورت درسته درون آن بشکنید.
برخی ترش تره را به صورت کمی آبکی با برنج شمالی کته سرو می کنند و برخی دیگر آن را غلیظ تر طبخ می کنند. در دستوری دیگر برنج شمالی با سبزیجات به طور ترکیبی پخت می شود. برای ترشی غذا، به جای آبغوره از آب نارنج نیز استفاده می شود.

برنج شمالی و سیروابیج

برنج شمالی و سیروابیج
برنج شمالی و سیروابیج

سیروابیج یکی از غذاهای ساده و خوشمزه گیلانی است که فقط باید با برنج شمالی خورده شود. برای تهیه آن کافی است مقدار مناسبی برگ سیر تازه و محلی خریداری کنید. آنها را شسته و به اندازه بند انگشت خرد نمایید. تابه ایی مناسب انتخاب کرده و درون آن به اندازه کافی روغن بریزید. برگ سیر های خرد شده را همراه نمک و زردچوبه به روغن اضافه کرده و آن را سرخ کنید. سرخ کردن نیاید به حدی باشد که رنگ سیر به سیاهی و کدری تبدیل شود. هر چقدر سیروابیج را سبزتر طبخ نمایید، اشتها آور تر است.

برنج شمالی و سیروابیج

پس از اینکه برگ سیر به اندازه کافی سرخ شد، به تعداد مناسب چند تخم مرغ روی برگ سیرها بشکنید، درب تابه را گذاشته و اجازه دهید پخت کامل شود. می توانید سیر و تخم مرغ را به طور کامل ترکیب کنید. این امر بستگی به سلیقه شما دارد. شاید در ظاهر غذایی ساده باشد، اما تا آن مزه نکرده اید نمی توانید طعم بی نظیر آن را حدس بزنید.

شالی کوب فروش عمده برنج را هم برای شما دوستان و همکاران فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *