بلاگ

برنج طارم هاشمی چیست؟

برنج طارم هاشمی چیست؟
از انواع برنج مرغوب ایرانی می توان به برنج طارم هاشمی اشاره کرد. این برنج همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از دو رقم برنج با کیفیت و اصیل ایرانی است. به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی این محصول به طور عمده در شالیزارهای گیلان و مازندران کشت می شود. این رقم برنج شمالی از نظر طعم و عطر کیفیت بسیار مطلوبی دارد.

برای خرید اینترنتی برنج از طریق این صفحه اقدام کنید.

ضمنا شالیکوب امان خرید عمده برنج را برای شما عزیزان فرآهم کرده است

خوش پخت و خوش خوراک بودن، ماندگاری پس از پخت، اندازه مناسب دانه ها وقیمت مناسب آن نسبت به سایر برنج های اصیل و سنتی ایران، سبب شده تا طرفداران زیادی داشته باشد. از سویی دیگر این محصول به لحاظ گیاه شناسی دارای ریشک است. همین ویژگی سبب می شود تا در برابر تنش های کم آبی از خود مقاومت خوبی نشان دهد. خوشه های برنج طارم هاشمی مانند برنج هاشمی بلند و نازک است.

برنج طارم هاشمی


به همین دلیل حشره ساقه خوار نمی تواند به راحتی در خوشه های آن لانه گزینی کند، بنابراین برای پرورش آن به سم کمتری نیاز است و در عین حال نسبت به سایر ارقام برنج کمتر مورد حمله حشرات و آفت قرار می گیرد. خزانه گیری برنج طارم هاشمی در ابتدای فصل بهار و نیمه اول ماه فروردین صورت می گیرد و نشاءهای آن در دهه دوم ماه اردیبهشت به شالیزار منتقل می شود. هر خوشه برنج طارم هاشمی به طور متوسط حدود 140 سانتی متر ارتفاع دارد. برای اینکه این محصول کیفیت مطلوبی داشته باشد، خاک باید از مواد مغذی غنی باشد. برنج طارم هاشمی یکی از انواع برنج طارم است. برنج طارم از جمله محصولات اصیل و باکیفیت است.

برنج طارم هاشمی چیست؟

برنج طارم انواع مختلف داشته و هر رقم آن دارای ویژگی های خاص خود است. برنج پرمحصول ندا از نظر ظاهری بسیار شبیه طارم هاشمی است، به همین دلیل چنانچه در خرید برنج تجربه کافی نداشته باشید، احتمالا قادر به تشخیص آن نخواهید بود.

برنج طارم هاشمی و پخت آن

برای پخت برنج طارم هاشمی مانند سایر برنج های دیگر باید مدت زمانی را برای خیس خوردن آن در نظر بگیرید. برای این منظور بهتر است به کهنه و یا نو بودن آن توجه داشته باشید. برنج هایی که کاشت آنها مربوط به سال جاری است، تازه تر بوده و بنابراین مدت زمان کمتری برای خیس خوردن لازم دارند، اما اگر برنج طارم هاشمی سال های گذشته را خریداری کنید، باید گفت که چنانچه در شرایط مناسب نگهداری شده باشند، دانه های خشکی دارند. از این رو خرید آن به لحاظ وزن و ماندگاری مقرون به صرفه است. برای پخت بهتر است مدت زمان بیشتری در آب قرار بگیرند. برای شستن و خیس دادن انواع مختلف برنج همواره از آب ولرم استفاده نمایید. توجه داشته باشید، برنج خیس داده شده را نباید دوباره بشویید، این کار سبب خرد شدن دانه های آن می شود.
برنج طارم هاشمی را می توانید به صورت کته، آبکش و پلوپزی پخت نمایید.برای پخت کته برای هر پیمانه برنج، یک پیمانه آب در نظر بگیرید. چنانچه مایل باشید می توانید از مقداری کره و یا روغن هنگام پخت نیز استفاده نمایید. برای آبکش کردن نیز درون قابلمه ایی مناسب آب ریخته و اجازه دهید آب به جوش آید، سپس برنج را که از قبل با نمک و آب ولرم خیس داده اید، داخل آب جوش ریخته و اجازه دهید، مغز آن پخته شود. برای این منظور بهتر است تعدادی از دانه ای آن را زیر دندان قرار دهید تا زمان درست آبکش را به درستی تشخیص دهید. همچنین برای آبکش کردن حتما از آبکش مناسب استفاده نمایید.

برنج طارم هاشمی

برنج طارم هاشمی هنگام پخت قد می کشد و اصطلاحا ری می کند. بنابراین در انتخاب قابلمه و آبکش دقت کنید. چنانچه برنج برای قد کشیدن به اندازه کافی فضا نداشته باشد، خفه شده و در نهایت شفته می شود.

برنج طارم هاشمی و نگهداری آن

چنانچه قصد دارید برنج طارم هاشمی را در حجم زیاد خریداری کرده و نگهداری کنید، بهتر است مکانی تاریک و خشک برای آن در نظر بگیرید. چنانچه هر رقمی برنجی را در محیطی گرم و مرطوب نگهداری کنید، زمینه را برای رشد حشره سیاه برنج مهیا خواهید کرد. این حشره در اندک زمانی تکثیر شده و باعث نابودی دانه های برنج می شود. برای این منظور بهتر است برنج را در ظرفهای در دار نگهداری کنید. اینگونه از ظرف ها رطوبت را از خود عبور نداده و دانه ها را از گرما و نور خورشید نیز مصون نگه می دارند. چنانچه برنج را در کیسه نگهداری می کنید، به هیچ وجه آن روی زمین قرار ندهید. در مناطقی که آب و هوایی مرطوب دارند، دانه ها به راحتی رطوبت را از زمین جذب می کنند. در مناطق خشک نیز احتمال اینکه مورد حمله جانوران موذی مانند موش قرار گیرند، نیز بسیار زیاد است.

نگهداری از برنج طارم هاشمی

برای سالم ماندن دانه های برنج می توانید در لابه لای آن از سیر و یا نمک استفاده نمایید. عطر سیر و شوری نمک شرایط را برای دفع آفت برنج فراهم می آورند. چنانچه قصد استفاده از قرص برنج را دارید، بهتر است آن را درون پوششی مناسب قرار داده و مطمئن شوید قرص از آن خارج نمی شود و با برنج تماسی نخواهد داشت. استفاده از قرص برنج بسیار خطرناک است و انجام این کار پیشنهاد نمی شود. چنانچه شرایط نگهداری برنج را به درستی رعایت کنید، به راحتی می توانید در طولانی مدت از آن استفاده نمایید. برای مصرف روزانه نیز بهتر است برنج را در ظروف شیشه ایی مات نگهداری کنید. ظرف را در برابر نور خورشید قرار ندهید. چنانچه به هر علتی با حشره سیاه مواجه شدید، به سرعت باید برنج را پاک کرده و آن را به مصرف برسانید.

برنج طارم هاشمی و از بین بردن حشره برنج

برای پاک کردن برنج طارم هاشمی از حشره سیاه بهتر است با توجه به حجمی که دارد آن را در یک سینی مناسب ریخته و سینی را داخل آب قرار دهید، تا حشره پس از خارج شدن، در آب بیفتد و خفه شود. این کار را باید در فضای باز انجام دهید. این حشره به سرعت می تواند در فضای محدود منزل پخش شود. چنانچه تعداد آنها بسیار زیاد شده باشد، هرچه سریعتر برنج را از محیط منزل خارج کنید. این حشره باعث پودر شدن دانه ها می شود. دانه های برنج شاید در ظاهر سالم به نظر برسند، اما زمانی که یک دانه را بین دو انگشت قرار داده و می فشارید، به راحتی پودر شده و حشره از آن خارج می شود. بنابراین به فکر آرد کردن آن هم نیفتید. در این حالت بهتر است آن را خوراک حیواناتی مانند مرغ و خروس نمایید.

نیم دانه برنج طارم هاشمی

برنج طارم هاشمی و نیم دانه

اگر می خواهید از آرد برنج طارم هاشمی استفاده نمایید، بهتر است به سراغ نیم دانه آن بروید. همه ارقام برنج در چند سایز به فروش می رسند. در مرحله خشک و سفید کردن برنج، بسیاری از دانه ها فشار را تحمل نکرده و نصف می شوند. برای این منظور دانه ها الک شده و اصطلاحا سورت می شوند. در این مرحله دانه های سالم از شکسته جدا می شوند. دانه های سالم به عنوان برنجی مرغوب و با کیفیت برای پخت غذای اصلی مورد خرید و فروش قرار می گیرند. دانه های شکسته شده دوباره الک شده و دانه های ریزتر جداسازی می شوند. به دانه های ریز برنج، نیم دانه گفته می شود و دانه های درشت تر همان برنج لاشه است. از نیم دانه برنج طارم هاشمی برای پخت غذاهایی مانند سوپ، انواع آش و کوفته استفاده می شود. همچنین بهترین گزینه برای تهیه آرد برنج مرغوب است.

برنج طارم هاشمی و برنج لاشه

برنج طارم هاشمی چیست؟

از لاشه برنج طارم هاشمی نیز برای مصرف روزانه استفاده می شود. لاشه برنج طارم هاشمی از دانه کوچکتر بوده و از نیم دانه بزرگتر است. برای استفاده بهینه، می توانید به تناسب مقداری از برنج دانه و لاشه را باهم ترکیب کرده و مورد استفاده قرار دهید. لاشه و نیم دانه برنج طارم هاشمی به لحاظ ارزش غذایی، طعم و عطر هیچ فرقی با دانه نداشته و تنها به علت شکسته بودن از قیمت پایین تری برخوردار است. چنانچه قصد داشته باشید به طور خانگی آرد برنج تهیه کنید، کافی است برنج نیم دانه طارم هاشمی را پاک کرده، بشویید و با توجه به حجمی که دارد مدت زمانی مناسب در آب قرار گیرد. سپس آب برنج را خالی کرده و آن را در بستری مناسب خشک کنید.

لاشه برنج طارم هاشمی

دقت کنید محل مناسبی برای این کار در نظر بگیرید تا شرایط برای کپک زدن فراهم نشود. پس از خشک شدن بوسیله دستگاه دانه را کاملا آسیاب نمایید. آرد برنج باید کاملا یکدست و نرم باشد. استفاده از این آرد برای پخت انواع شیرینی، غذا و فرنی بسیار رایج است.

برنج طارم هاشمی و برنج فریدونکنار

یکی از ارقام پرطرفدار برنج طارم هاشمی، برنجی است که در فریدونکنار مازندران کشت می شود. این منطقه هرساله پذیرای تعداد زیادی پرنده مهاجر است. به همین دلیل کشاورزان اجازه استفاده از سموم کشاورزی را ندارند. محصولات فریدونکنار از کمترین میزان سم برخوردار است. به همین دلیل بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. از سویی دیگر کشاورزان این منطقه به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، اقدام به کشت دوم برنج طارم هاشمی نیز می نمایند. کشت دوم برنج طارم هاشمی بلافاصله پس از برداشت اول در تابستان انجام شده و در پاییز نیز برداشت می شود.

خرید برنج ندا

خرید برنج شیرودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *